لوگو دلوان

10 اشتباه رایج در طراحی وب‌سایت

اشتباهات رایج طراحی سایت
زمان مطالعه: 7 دقیقه

ساخت وب‌سایت همیشه چالش‌هایی به همراه دارد، حالا ممکن است خود شخص به‌ علت نوپا بودن کسب و کار دست به طراحی سایت خود بزند (که در این صورت مطالعه مقاله‌ی “چطور سایت خودم را طراحی کنم؟” را پیشنهاد می‌کنم) و یا ممکن است طراح سایت تازه کاری باشد به چم و خم کار کمی ناآشنا است، اینجا است که این چالش‌ها بیشتر می‌شوند و راهنمایی‌های کاربردی خیلی کمک کننده خواهد بود.

طراحی سایت برای کسب و کار نوپا چیزی بیش از تصور کاربرد دارد ولی هرچیز جزئی در طراحی مورد قضاوت قرار می‌گیرد و به‌هرحال این سایت معرف کسب و کار شماست و طبیعی است که کاربران به دنبال قضاوت باشند، چرا باید به یک‌باره به این کسب و کار اعتماد کنند وقتی تنها به برندهای بزرگ انگشت‌شماری اعتماد دارند. حالا دنبال دلیلی برای اعتماد به این کسب و کار جدید هستند و اگر در ثانیه‌های اول توجه‌اشان جلب نشود از دست خواهند رفت.

 

10 اشتباه رایج در طراحی سایت

اینکه گاهی کوچک‌ترین جزئیات اتفاقات بزرگ را رقم میزنند قابل تکذیب نیست و برای خلق برندی مورد اطمینان باید به جزئیات پرداخت و هرکدام را درجای مناسب به‌کار برد. کاربرد این مقاله آ‌ن‌جایی است که حتی اگر طراح سایت آماتوری به این مقاله رجوع کند متوجه اشتباهات می‌شود و می‌تواند به‌راحتی به برطرف کردن این مشکل بپردازد و شکلی حرفه‌ای از سایت نمایش بدهد.

حالا برویم سراغ 10 اشتباه رایج در طراحی سایت:

1. استفاده نامناسب از قالب

استفاده از قالب‌های آماده در استارتاپ‌ها و طراحی سایت‌ها امری رایج است و اتفاقا خیلی‌ هم فکر خوبی است، اگر هم مایلید تا قالب حالت اختصاصی‌تری داشته‌باشد فقط کافیست  طراحی استخدام کنید و قالب را برای نشان تجاری خود شخصی‌سازی کنید به‌طوری که قالب تنها برای برند شما تعریف شده باشد.

مشکل شایع استفاده از قالب‌ها ناهماهنگی رنگ و تم قالب با لگو و نشان تجاری سایت است، برای مثال رنگ‌های به‌کار رفته در لگو اصلا هماهنگی با رنگ‌های قالب ندارد، فونت موجود در صفحات ب فونت لگو کاملا متفاوت است و یا شکل‌های به‌کار رفته در قالب حالت تیزتری دارند اما لگو سافت‌تر است، در این صورت سایت به‌جای جذب مشتری برای شما، حتی نتیجه عکس نیز خواهد داشت و خیلی وجهه زننده‌ای خواهد داشت.

سعی کنید در طراحی سایت و استفاده از قالب طوری رفتار کنید که استفاده از قالب خیلی بدیهی نباشد و تغییراتی که در آن ایجاد شده نمایانگر برند شما و نه هیچ‌چیز دیگری باشد.

استفاده نامناسب از قالب

2. استفاده از بوت‌استرپ پیش‌فرض

یکی از اشتباهات بیش از اندازه وحشتناک استفاده از طراحی پیش‌فرض بوت‌استرپ بر روی سایت است. تشخیص و تمایز سایت‌هایی که همگی از یک طرح استفاده می‌کنند دشوار است و این پدیده برای نشان تجاری شما چیزی جز زیان در بر ندارد.

تفاوت طراحی سایت با قالب آماده و قالب اختصاصی
مطالعه بیشتر

یکی از مواردی که لو می‌دهد سایت شما با Bootstrap ساخته شده، فونت Awesome است. این فونت مانند بوت‌استرپ دارای مجموعه کاملی از آیکون‌هاست که در زبان بصری نیز بسیار کارآمد هستند و همین، دلیلی برای محبوبیت زیاد آن است. استفاده از آن در صورتی است که به‌خوبی به آن مسلط باشید و در نتیجه استفاده از آن در رابطه‌های پیچیده می‌تواند کمک کننده نیز باشد.

بهتر است آیکون‌های با جزئیات بیشتر را جایگزین کنید تا استفاده از زبان بصری جزوی از نقاط قوت اصلی سایت شما باشد، اگر قصر پیش‌رفتن بیش از این را دارید حتی می‌توانید از کمک یک تصویرگر در این زمینه بهره ببرید.

فونت‌ها مسئله بسیار مهمی در طراحی سایت هستند و چیزی بیش از حروف هستند! تا حدی که می‌توانند دلیلی برای موفقیت و یا شکست سایت شما باشند.

یکی از مشکلات وب‌سایت‌های غیر حرفه‌ای عدم تضاد کافی بین فونت‌های عناوین و متون اصلی است. اعمال برخی تغییرات در اندازه فونت‌ها دلیل بر تمایز این‌ها نخواهد بود و پیشنهاد می‌شود از انتخاب‌های جسورانه‌تری در فونت عنوان استفاده شود و همچنین باید تلاش کنید عناوین به وضوح اهمیت بیشتری نسبت به اجزای متن داشته باشند و اهمیت بیشتری داشته باشند تا سلسه مراتب حفظ شود و چشم‌ها به آرامی در وب‌سایت هدایت شوند.

استفاده از بوت‌استرپ پیش‌فرض

3. استفاده از پس‌زمینه تیره

لازم به گفتن نیست که رنگ‌ پس‌زمینه بیشترین قسمت سایت را دربردارد و باید در انتخاب آن حساسیت کافی و وافی را به‌خرج دهید.

این را به‌عنوان یک قاعده کلی در نظر بگیرید که وب‌سایت‌های کاملا سیاه و از این دست به هیچ‌ وجه زیبا به‌ نظر نمی‌رسند مگر اینکه کاملا حرفه‌ای و حساب شده طراحی شده باشند و استفاده از اینهمه رنگ سیاه نیاز به ظریف‌ کاری و مهارت بالا دارد. اما بلعکس؛ رنگ سفید درست مثل یک برگ برنده است! درست است که بیشتر طراحان از رنگ خاکستری بسیار روشن استفاده می‌کنند اما باید توجه داشت که هرچه خاکستری تیره‌ تر شود خواندن متون دشوارتر خواهد بود.

در این زمینه توصیه می‌شود میزان سیاه در خاکستری کمتر از 15% باشد تا روشنی صفحه حفظ شود.

استفاده از پس‌زمینه تیره4. چندین فراخوانی برابر برای یک عمل

گاهی افراد برای یک اقدام در گوشه گوشه صفحه یک دکمه قرار می‌دهند، مثلا از گوشه و کنار سایت گزینه تماس با پشتیبانی روی مانتیور در حال حرکت است و یا انقدر طراحی تمام دکمه‌ها یکسان است که هیچ تفاوتی در آن‌ها حس نمی‌شود واصلا کاربراز ورود به سایت پشیمان می‌شود و بلکل سایت را می‌بندد!

هاست ایمیل چیست؟ مزایا و تفاوت آن با هاست وب
مطالعه بیشتر

اقدام را برای کاربران خود راحت کنید بدون اینکه نیاز باشد زمان زیادی به دنبال دکمه یا گزینه مورد نظر بگردند! مهم نیست دکمه ورود و ثبت‌ نام است و یا انتخاب خدمات یا ورود به صفحه محصولات یا حتی ورود به سبد خرید. با کمک اشکال گرافیکی دکمه را بولد کنید و کاری کنید حداقل در یک‌بار اسکرول کامل صفحه به چشم بیاید و برجسته باشد و گزینه‌های دیگر نیز ملایم‌ تر باشند تا این دکمه بیش از پیش توجه‌ ها را به خود جلب کند.

چندین فراخوانی برای یک عمل

5. مشکلات تنظیم و فاصله‌گذاری

بله بله قبول دارم فاصله‌گذاری بین آیتم‌ ها دشوار است و اگر خوب انجام نشود موارد سایت یا زیادی به‌ هم نزدیکند یا هرکدام بیش از اندازه از یکدیگر جدا هستند و سایت خیلی خالی به‌ نظر می‌رسد. ایجاد این تعادل کمی سخت است اما در ظاهر سایت به شدت تاثیرگذار است.

برای این مورد با بهره‌ گیری از برخی روش‌ها می‌توان به‌سادگی مدیریت چالش را به دست گرفت، ابتدا از شکلی که المان‌ها کنار هم قرار گرفته‌اند و مناسب بودن مقدار نزدیکی آن‌ها به یک‌دیگر اطمینان حاصل کنید و سپس فضای سفید کافی اطراف را به آن‌ها اختصاص  دهید.

مشکلات تنظیم و فاصله‌گذاری

6. نوشته غیرحرفه‌ای

نوشتن و رساندن منظور از طریق محتوای متنی امر آسانی نیست و کار ظریف و حساسی است اما متاسفانه و یا خوشبختانه برای حضور در اینترنت و برقراری ارتباط با مخاطبین امری ضروری است. حالا مهم نیست سایت شما سایتی فروشگاهی است یا خدماتی؛ به‌ هرحال باید با مخاطب ارتباط برقرار کنید و منظور خود را برسانید.

راهکار این بخش می‌تواند پرهیز از زیاده‌ گویی و دور نشدن از موضوع متن، نوشتار با لحنی مناسب، نوشتن به‌ صورتی آسان و قابل فهم برای تمام مخاطبین احتمالی و عدم وجود غلط املایی در متن باشد.

نوشته غیرحرفه‌ای

7. مشکل خوانایی

حالا فرض می‌کنیم متنی فوق‌ العاده و بی‌ مثال نوشته شد، اما کل این متن تا زمانی که خوانایی نداشته باشد به چه کار می‌آید؟ نه ارتباطی برقرار می‌شود و نه منظوری را می‌رسانید.باید دقت کرد که مشکلاتی نظیر فاصله کم میان خطوط، فونت‌های ناخوانا یا سایز فونت کوچک، تضاد زیاد بین پس‌زمینه ورنگ متن، رنگ تند برای  پس‌زمینه، رنگ‌ تند، غیرمعقول و یا خسته کننده برای متن و… سدی برای خواندن متن نشود و متن خوانا و چشم‌ نواز به نظر بیاید.

به یاد داشته باشید حتی اگر کاربردی‌ ترین و پربارترین متن دنیا هم حاصل دستتان باشد تا وقتی خوانایی کافی را نداشته باشد کسی برای خواندن آن وقت صرف نمی‌کند و این زحمات شماست که به هدر می‌ رود.

ساب دامین چیست؟
مطالعه بیشتر

مشکل خوانایی8. یکنواختی

درست است که نام تجاری و برند شما باید به شکل بی‌ نقصی یکنواخت باشد  و این یعنی در هرجایی که قرار است ظاهر شود همیشه به یک‌ شکل واحد باشد؛ مهم نیست شبکه‌های اجتماعی است، تبلیغات آنلاین و یا آگهی‌های غیر آنلاین مشتریان همیشه باید به‌ سرعت و تنها یک نگاه با دیدن نام تجاری، شما را بشناسند.

اما بیاید یک قدم به عقب برگردیم، کل سایت چی؟ آیا شما سبک UL خاصی دارید که فونت اصلی شما را جانویسی کند؟ رنگ‌ لگوی شما دقیقا همان رنگ‌های استفاده شده در وب‌سایت هستند؟ آیا سایه رنگ‌ها یکسان هستند یا صرفا شبیه هم هستند؟

اکثرا کافیست نگهداری طبقه‌بندی شده فایل‌های CSS و حذف کردن کد هایی که مورد نیاز نیست مشکلات عدم سازگاری را از بین می‌برد در بقیه موارد سعی کنید یک‌سری موارد و همیشه رنگ صفحات را در صفحات سایت یکسان نگهدارید تا یکنواختی سایت حفظ شود اما بیش از اندازه نشود.

یکنواختی

9. طراحی خارج از روال

وبسایت‌هایی با طراحی‌های سنگین متحرک و سایه‌ دار تاریخ گذشته به‌ نظر می‌رسند، همین طراحی‌های یک‌ بعدی اگر خلاقیت داشته باشند می‌توانند جذابیت زیادی داشته باشند و از طرح‌های سه‌ بعدی تنها برای تنوع صفحه استفاده کرد.

طراحی خارج از روال

10. سایتی بدون ویژگی مناسب نمایش موبایل

نمی‌توانید مطمئن باشید که کاربران شما به چه دستگاهی در حال بازدید از سایت شما هستند، تنها می‌توانید مطمئن باشید با هر دستگاهی که وارد سایت شما می‌شوند قرار است راضی باشند و قرار نیست پا به فرار بگذارند، این روزها اکثر سرچ‌ ها و… با تلفن همراه صورت می‌گیرد به‌ طوری که حدود 70 درصد کاربران دنیای وب با گوشی موبایل در این فضا هستند و اگرمطمئن نباشید که سایت جلوه خوبی دارد پس ریسک بزرگی کرده‌اید. همین موضوعات سبب می‌شود گوگل به موبایل فرندلی بودن و بهینه بودن سایت هنگام نمایش در پلتفرم موبایل را مهم بداند و یکی از معیارهای رنکینگ خود بداند.

سایتی بدون ویژگی متاسب نمایش موبایل

در آخر

اگر در فکر طراحی سایتی هستید و یا سایتی را طراحی کرده‌اید پس مطمئنا از اهمیت کاربر پسند بودن سایت باخبرید و برای این موضوع تلاش خود را کرده‌اید، حالا این مقاله در راستای کمک کردن و به بار نشاندن تلاش‌ها شما بود.حالا با توجه به این ۱۰ مورد برگردید و نگاهی به سایت خود بیاندازید، اگر رعایت نشده‌اند ایرادی ندارد رفع این اشکالات حالا که آن‌ها را می‌دانید چندان زمان‌ بر نیست، اگر هم بیش از اندازه سخت بود می‌توانید از افراد متخصص کمک بگیرید و یا هر سوالی داشتید از ما بپرسید، ما آماده‌ایم که به شما کمک کنیم.

مشاهده

سایر مقالات دلوان

ایده طراحی سایت شرکتی

ایده هایی برای طراحی سایت شرکتی

زمان مطالعه: 6 دقیقه سایت ها بستر بزرگی برای بازار یابی و جذب مشتری هستند. امروزه با توجه به پیشرفت بازار دیجیتالی سایت برند و یا شرکت شما مانند

طراحی-گرافیک-سایت

طراحی گرافیک سایت چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه طراحی گرافیک سایت، یکی از پرکاربردترین کارها در طراحی گرافیک است. اولین چیزی که یک کاربر پس از ورود به سایت با آن مواجه می‌شود،

>