لوگو دلوان

ساب دامین چیست؟

ساب-دامین-چیست
زمان مطالعه: 4 دقیقه

به‌طور خلاصه؛ ساب دامین بخش اضافه دامنه اصلی شماست؛ زیر دامنه‌ها برای سازماندهی و پیمایش بخش‌های مختلف وب‌سایت شما ایجاد می‌شوند. به‌عنوان مثال، delvan.net را در نظر بگیرید، web زیردامنه است، delvan دامنه اصلی و .net یک دامنه است. در این مقاله هرچیزی که لازم است درباره‌ی ساب دامین بدانید را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

ساب دامنه چیست؟

ساب دامنه چیست؟

ممکن است هنگامی که در حال بازدید از سایتی هستید متوجه شوید که URL سایت در نوار جست‌وجو براساس جست‌وجوی شما در سایت یا صفحات وب موردنظر دچار تغییرات کوچکی می‌شود.

زیردامنه‌ها (Subdomain) به‌عنوان پسوندهای نام دامنه شما و برای کمک به ساماندهی و پیمایش بخش‌های مختلف وب‌سایت عمل می‌کنند. همچنین می‌توانید از یک زیردامنه برای فرستادن کاربرام به یک آدرس وب کاملا مجزا نظیر شبکه‌های اجتماعی خود استفاده کنید و یا به آدرس IP یا دایرکتوری‌های خاص سرور خود اشاره کنید.

برخلاف پارک‌دامنه، Aliases Domain و Addon Domain زیر دامنه یا زیردامنه‌ها همگی به یک دامنه تعلق دارند ولی هرکدام دارای محتوایی مجزا و جداگانه هستند. برای مثال در وب‌سایت http://yoursite.com می‌توانید از http://blog.yoursite.com به‌عنوان زیردامنه صفحه مقالات خود استفاده کنید.

ساب دامنه چیست؟

چه زمانی باید از ساب‌دامین استفاده کرد؟

دو سناریو وجود دارد که سبب می‌شود استفاده از ساب‌دامنه نسبت به ساب فولدر منطقی‌تر است:

 • جهت راه‌اندازی فروشگاه الکترونیکی برای تکمیل وب‌سایت اصلی
 • راه‌اندازی یک وبلاگ برای شرکت یا وب‌سایت تجاری موجود.

مورد مشترک بین ساب‌دامین و ساب‌فولدر این است که سایت‌های موازی با قابلیت‌ها و موارد خاص خود برای اجرا هستند؛ هرچند با استفاده از زیرشاخه‌ها هم دقیقا می‌توان همین نتایج را به‌دست آورد. درواقع زیردامنه‌ها به دلیل مزایای سئو گزینه‌های بهتری هستند.

طراحی سایت یا سئو؟ کدام بهتر است
مطالعه بیشتر

چه زمانی باید از ساب دامنه استفاده کرد؟

تفاوت ساب دامنه و ساب فولدر در چیست؟

پس از خرید دامنه تازه کار شروع می‌شود و نوبت به محتوای سایت می‌رسد. طبیعتا یک وب‌سایت از بخش‌ها و صفحات وب مختلفی تشکیل شده است. در گذشته  طراحان وب با کدگذاری HTML پوشه‌هایی ایجاد می‌کردند و صفحات وب را در پوشه‌ها قرار می‌دادند و به آن‌ها زیر پوشه (subdirectories) گفته می‌شد. درواقع این پوشه‎ها در سرور نیستند که بتوان با یک برنامه FTP به آن‌ها رجوع کرد و پوشه‌های حقیقی نظیر پوشه‌های دسکتاپ کامپیوتر دیده شود اما با وجود مجازی بودن این زیرشاخه‌ها و پوشه‌ها بخشی از ساختار پرونده وب‌سایت هستند.

یک زیردامنه به طورکلی به عنوان سایتی مستقل در نظر گرفته می‌شود و از دامنه اصلی انشعاب گرفته و قبل از SDL قرار می‌گیرد. رایج‌ترین زیردامنه www است که در واقع مخفف World Wide Web است. این زیردامنه شامل صفحه اصلی ی وبسایت و در بردارنده مهم‌تری صفحات سایت است. زیردامنه www به‌قدری گسترده و پراستفاده است که بیشتر ثبت‌کنندگان دامنه آن را با خرید دامنه درج می‌کنند.

عموما از زیر دامنه‌ها برای تفکیک وب‌سایت به بخش‌هایی مجزا تبدیل شود؛ با استفاده از ساب‌دامنه‌ها نیازی به خرید دامنه‌های مجزا نیست و با پرداخت قیمت دامنه می‌توان چندین سایت مجزای منشعب شده از سایت اصلی داشت.

لازم به‌ذکر است با تنظیمات dns سایت خود می‌توانید ساب دامنه را برای سایت با IP جداگانه‌ای روی سرور دیگری تعریف نمایید. از دیگر کاربردهای دامنه می‌توان به:

 • نسخه‌های مختلف وب‌سایت
 • نسخه‌های موبایل وب‌سایت
 • شبکه‌ای از سایت‌های غیر مرتبط
 • ایجاد خلاقیت با زیردامنه‌ها

تفاوت دامنه و ساب فولدر در چیست؟

ساب‌دامین یا ساب‌فولدر؟

موتورهای جست‌وجو از جمله گوگل ساب دامنه‌ها را یک وب‌سایت جدا می‌دانند و به‌طور جداگانه ایندکس می‌کنند. البته که link juice ایجاد شده از بک لینک‌ها به سایت اصلی شما بین دامنه و زیردامنه شما به اشتراک گذاشته نمی‌شود. ایجاد رتبه‌بندی صفحه برای کلمات کلیدی خاص روی یک زیردامنه دقیقا به همان اندازه یک وب‌سایت کاملا جداگانه دشوار است. تا اینجا که دلایل خوبی برای استفاده از زیردامنه ارائه شد که همگی استدلال‌هایی منطقی بودند. به‌عنوان مثال می‌توانید از زیردامنه‌ها برای رتبه‌بندی کلمات کلیدی مختلف استفاده کنید و بازار خاصی را هدف خود قرار دهید.

بهترین سایت های طراحی لوگو رایگان
مطالعه بیشتر

زیرشاخه‌ها پرونده‌هایی هستند که در دامنه اصلی یافت می‌شوند و موتورهای جست‌وجو نظیر گوگل آن‌ها را به‌عنوان سایت‌های جداگانه در نظر نمی‌گیرند، بنابراین link juice و SEO بین دامنه و زیر شاخه‌ها به اشتراک گداشته می‌شود.

به وبلاگ نویسان و استارتاپ‌ها یا مشاغل کوچک پیشنهاد می‌شود بخارظ زمان یا منابع محدود از ساب‌فولدرها استفاده نمایند زیرا استفاده از زیرشاخه‌ها کمک به سریع‌تر رتبه‌بندی شدن سایت می‌کند.

ساب دامنه یا ساب فولدر؟

مثال‌های معروف ساب‌دامنه

 • ویکی‌پدیا

امکان ندارد شناختی از سایت ویکی‌پدیا نداشته باشید، این سایت یک زیر دامنه با عنوان https://en.wikipedia.org برای سایت‌های انگلیسی زبان خودو یک ساب دامنه https://fa.wikipedia.org برای سایت‌های فارسی خود اختصاص داده است.

 • یاهو و جیمیل

می‌توان برای سرویس‌های ایمیل ساب‌دامنه متفاوتی با عنوان mail.yourdoamin.com در نظر گرفت که ساب‌دامین‌های یاهو و جیمیل یا URL‌های mail.yahoo.com و  mail.google.com از مهم‌ترین‌های آن هستند.

 • هاب‌اسپات

از معروف‌ترین نوع ساب‌دامنه‌ها blogها هستند که اکثرا برای بارگذاری مقالات سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال بخش بلاگ هاب اسپات با یوآرال blog.hubspot.com

 • دانشگاهی

وب‌سایت دانشگاهی تحت‌عنوان University.edu درنظر بگیرید، این دانشگاه برای هر یک از دانشکده‌ها و رشته‌های خود یک زیردامنه تهیه می‌کند.

 • بخش فروشگاهی

هروب‌سایت شرکتی و… ممکن است دارای بخش فروشگاهی باشد، برای این بخش فروشگاهی می‌توان زیردامنه اختصاصیتدارک دید و سایت را کاربرپسندتر و حرفه‌ای‌تر کرد.

 • شناسایی رایانه فردی

از کاربردهای محبوب زیردامنه‌ها شناسایی رایانه‌های فردی با ادرس IP خاص خودشان است.

در آخر

ساب دامین‌ها به گسترش سایت شما و بهبود سئو کمک می‌کند، جدا از این همه کاربران در صورتی به سایت شما اعتماد می‌کنند که به اندازه کافی حرفه‌ای به‌نظر بیاییند تا بتوانند به خدمات یا محصولات شما اعتماد کنند.در آخر تصمیم با شماست که ساب دامین‌ها کاربردی‌تر هستند و یا زیرپوشه‌ها و با در نظرگرفتن شرایط و توقعات خود مورد مناسب را انتخاب و از همان استفاده کنید

بهترین طراحی سایت های جهان در سال 2022
مطالعه بیشتر

مشاهده

سایر مقالات دلوان

ایده طراحی سایت شرکتی

ایده هایی برای طراحی سایت شرکتی

زمان مطالعه: 6 دقیقه سایت ها بستر بزرگی برای بازار یابی و جذب مشتری هستند. امروزه با توجه به پیشرفت بازار دیجیتالی سایت برند و یا شرکت شما مانند

طراحی-گرافیک-سایت

طراحی گرافیک سایت چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه طراحی گرافیک سایت، یکی از پرکاربردترین کارها در طراحی گرافیک است. اولین چیزی که یک کاربر پس از ورود به سایت با آن مواجه می‌شود،

>