لوگو دلوان

معرفی افزونه WP Rocket

معرفی افزونه wp rocket
زمان مطالعه: 5 دقیقه

این مقاله را به‌عنوان راهنمایی جامع برای افزونه WP Rocket در نظر بگیرید که قرار است زیر و بم آن را بررسی کنیم و هرچیزی که درباره‌ی این افزونه می‌توان گفت را بگوییم از اینکه اصلا این افزونه چیست تا ویژگی‌ها و کاربردهای آن، بعد هم می‌رویم سراغ خطرات نسخه‌های مخرب!

اصلا افزونه WP Rocket چیست؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که هر مدیر سایتی به آن اهمیت می‌دهد سرعت سایت برای راحتی و ایجاد تجربه‌ای دلچسب‌تر برای مشتری است؛ حالا اگر به ساده‌ترین حالت ممکن بگویم، افزونه WP Rocket که در فارسی هم به نام افزونه موشک شناخته می‌شود افزونه‌ای برای افزایش سرعت وردپرس است. اما اگر تخصصی‌تر آن را بشکافیم در واقع افزونه راکت یک افزونه کش برای بهینه‌سازی سرعت سایت‌های وردپرسی است.

افزونه WP Rocket

افزونه کش وردپرس چیست؟

به‌طور کلی ما دو نوع کش سرور و مرورگر را داریم، در نوع کش سرور اطلاعاتی به‌صورت آماده روی سرور ذخیره می‌شوند و در نوع کش مرورگر اطلاعات روی مرورگر کاربران سایت ذخیره می‌شود. در نهایت نتیجه این است که پس از اولین مراجعه کاربر به سایت شما یک سری اطلاعات در مرورگر کاربر سایت ذخیره می‌شود.

خب در بخش قبلی گفتیم که یک افزونه کش برای وردپرس است؛ یکی از مهم‌ترین امکانات افزونه موشک فعال کردن کش سایت است، cache موضوع بسیار مهمی است که تاثیر به‌سزایی در بر سرعت سایت دارد. با فعال کردن کش سایت در واقع نسخه‌های کپی از بخش‌های مختلف سایت تهیه شده و در محلی برای دسترسی سریع ذخیره می‌شوند. در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با کش سرور و کش مرورگر ارائه می‌دهیم.

افزونه کش وردپرس چیست؟

 • کش سرور

هنگامی که یک صفحه از سایت در مرورگر باز می‌شود اطلاعات زیادی از لوگو و هدر گرفته تا منوها، بخش جست‌وجو، محتوای صفحه، سایدبار و حتی فوتر سایت بارگذاری می‌شود. هربار که یک صفحه باز می‌شود بخش‌های مختلف صفحه از سرور خواسته می‌شوند و مانند یک پازل کنار یک‌دیگر قرار می‌گیرند و نهایتا یک صفحه را کامل نمایش می‌دهند.

زمان یادگیری طراحی سایت چه‌قدر است؟
مطالعه بیشتر

مشکل اینجایی پیش می‌آید که پردازش لازم برای ساخت یک ضفحه از دریافت اطلاعات دیتابیس و سرور و کنار هم قرار دادن المان‌ها معمولا فرآیندی تکراری و زمان‌بر است. حالا کش سرور اینجاست که به کار می‌آید، کش سرور از صفحات سایت ساخته می‌شود و یک کپی  از نسخه کامل و پردازش شده است که در بخشی از هاست ذخیره می‌شودو در بازدیدهای بعدی پردازش برای ایجاد صفحه صورت نمی‌گیرد و نسخه کش و آماده برای مرورگر کاربر ارسال می‌شود. حالا مهم‌ترین اطلاعاتی که در سرور هاست سایت توسط افزونه WP Rocket کش می‌شوند چه اطلاعاتی هستند؟

 • نسخه کپی و آماده صفحات سایت
 • نسخه کپی و آماده از بخش‌هایی از صفحه
 • نسخه کش خبرخوان سایت
 • نسخه کپی و آماده دستورات عملیاتی
 • نسخه کپی دیتابیس

و…

نسخه کش سرور

 • کش مرورگر

خیلی از اطلاعاتی که در صفحات سایت وجود دارند معمولا در تمام صفحات تکرار می‌شوند مثلا لوگو، هدر، فوتر، فونت‌ها و استایل‌ها. خب نتیجه این است که کاربر با یک‌بار بازدید از هریک از صفحات سایت این صفحات را دانلود کرده‌اند و نیازی ندارند که پس از هربار مراجعه به صفحات سایت دوباره و دوباره این موارد را دانلود کنند. پس با کش کردن اطلاعات در مرورگر کاربر حجم دانلودهای بعدی خیلی کم‌تر شده و لازم هم نیست راجب تغییر سرعت چشمگیر سایت صحبت کنیم. حالا مهم‌ترین اطلاعاتی که در مرورگر توسط افزونه WP Rocket کش می‌شوند چه اطلاعاتی هستند؟

 • فایل‌های CSS
 • فایل‌های اسکریپت JavaScript
 • فایل‌های فونت سایز
 • فایل‌های فونت آیکون‌های سایت
 • فایل‌های تصاویر و عکس‌ها مثل لوگو

و…

نسخه کش مرورگر

حالا این سوال پیش‌ می‌آید که آیا افزونه راکت کاربرد دیگری به‌جز کش کردن فایده‌ی دیگری دارد؟ در ادامه از افزونه موشک به‌عنوان یک ابزار بهینه‌سازی کامل سایت بررسی می‌کنیم.

طراحی سایت را از کجا شروع کنم؟
مطالعه بیشتر

 

افزونه‌ای برای افزایش سرعت وردپرس

مسلم است که آماده‌سازی و کش صفحات سایت سرعت را تا حد زیادی افزایش می‌دهد ولی اقدامات دیگری برای بهینه‌سازی و سرعت وردپرس توسط افزونه WP Rocket چیست؟ افزونه موشک امکانات دیگری دارد که این پلاگین را چیزی فراتر از یک پلاگین کش ساده می‌کند.

 • نصب آسان و پیکربندی بسیار ساده
 • فعال شدن کش سرور و مرورگر پس از فعال کردن افزونه
 • پیش بارگذاری کش‌ها بدون بازدید و مبتنی بر نقشه سایت
 • فشرده سازی (GZIP)
 • بهینه‌سازی دیتابیس
 • بهینه‌سازی فونت‌های گوگل
 • بارگذاری تنبل تصاویر
 • فشرده‌سازی و ترکیب فایل‌های CSS و JavaScript
 • عدم تاخیر در بارگذاری و اجرای کدهای جاوا اسکریپت
 • پشتیبانی از CDN و cloudflare

افزونه‌ای برای افزایش سرعت وردپرس

یک فرمول ساده در رابطه با افزایش سرعت سایت وجود دارد. هرچقدر سرعت سایت بالاتر باشد از نظر موتورهای جست‌‎وجو مثل گوگل، شایستگی بیشتری برای کسب جایگاه بهتر دارید؛ در نتیجه افزایش سرعت منتج به بهبود سئو می‌شود و خب مسلم است که تاثیر مستقیمی بر بازدید سایت دارد، پس تلاش برای بهینه‌سازی سایت و افزایش سرعت در واقع جذب ترافیک رایگان از موتورهای جست‌وجو است.

نکاتی درباره‌ی افزونه راکت

یکی از نکات مهم درباره افزونه موشک این است که این افزونه یک پلاگین تجاری است و نسخه رایگان ندارد. یک‌سری از سایت‌ها هم هستند که نسخه رایگان برای دانلود قرار داده‌ند ولی عمدتا نسخه‌های مخربی هستند؛ در اکثر موارد پلاگین‌های تجاری که به صورت رایگان منتشر می‌شوند امکان هک و یا استفاده از منابع، بک‌لینک‌ها و… را برای افرادی سودجو فراهم می‌کند.

به قالب‌ها و افزونه‌های تجاری که به صورت رایگان منتشر می‌شود نال گفته می‌شود و نکاتی در استفاده از این نسخه‌ها وجود دارد.

وب‌سایت استاتیک چیست؟
مطالعه بیشتر

نکاتی درباره‌ی افزونه راکت

بهترین جایگزین برای پلاگین WP Rocket

خب بدیهی است که افزونه موشک تنها افزونه بهینه‌سازی سرعت ساین وردپرسی نیست و افزونه‌های دیگری نیز هستند، اما بهترین جایگزین ممکن برای این افزونه کدام است؟

همانطور که در طول مقاله اشاره شد افزونه راکت افزونه‌ای حرفه‌ای برای افزایش سرعت وردپرس می‌باشد و پلاگین‌هایی با این کیفیت و کارایی چندان زیاد نیستند. اگر به‌دنبال افزونه‌ای جایگزین برای پلاگین راکت هستید، ی‌توانید افزونه مرغ‌مگس‌خوار (Hummingbird pro) را استفاده کنید، این افزونه هم پلاگینی حرفه‌ای و امکاناتی به مراتب بیشتر دارد ولی با وجود امکانات بیشتر و قابلیت‌های سفارشی چالش‌های بیشتری نسبت به افزونه راکت دارد و دارای تنظیماتی گسترده و پیچیده است و اصلا و به هیچ‌وجه برای کاربران مبتدی پیشنهاد نمی‌شود. پلاگین مرغ مگس خوار کنترل دقیق گزینه‌ها را به شما واگذار کرده و برای بهینه‌سازی گزینه‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بهترین جایگزین برای پلاگین WP Rocket

در نهایت

افزونه راکت یک افزونه برای افزایش سرعت سایت‌های وردپرسی است و از مهم‌ترین امکانات آن فعال کردن کش سرور و مرورگر برای سایت است اما یک افزونه کش ساده نیست و درواقع یک افزونه بهینه‌سازی وردپرس با امکانات کامل است. از دیگر مزیت‌های این پلاگین کارکرد مسبتا ساده و بی‌زحمت آن است ولی افزونه‌ای تجاری است و نسخه رایگان ندارد. امیدواریم که این مقاله اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار داده باشد، در صورتی که سوال دیگری در رابطه با این افزونه داشتید که در مقاله موجود نبود با ما درمیان بگذارید و پاسخ خود را در کمترین زمان ممکن بگیرید.

مشاهده

سایر مقالات دلوان

ایده طراحی سایت شرکتی

ایده هایی برای طراحی سایت شرکتی

زمان مطالعه: 6 دقیقه سایت ها بستر بزرگی برای بازار یابی و جذب مشتری هستند. امروزه با توجه به پیشرفت بازار دیجیتالی سایت برند و یا شرکت شما مانند

طراحی-گرافیک-سایت

طراحی گرافیک سایت چیست؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه طراحی گرافیک سایت، یکی از پرکاربردترین کارها در طراحی گرافیک است. اولین چیزی که یک کاربر پس از ورود به سایت با آن مواجه می‌شود،

>